فارسی فارسی English انگلیسی

مزایا و کاربرد جعبه تقسیم

جعبه تقسیم قطعه الکترونیکی کاربردی در زمینه ساختمان سازی مدرن و برق‌رسانی می‌باشد که وظیفه محافظت از سیم‌ها در برابر عوامل محیطی نظیر رطوبت، دمای بالا، نور خورشید و... را دارد.


جعبه تقسیم باکسی مربع یا مستطیل شکل برای قرار گرفتن سیم‌ها و اتصالات الکتریکی می‌باشد که از طریق کابل وارد این جعبه می‌شوند و به قسمت‌های مختلف ساختمان راهنمایی می‌گردند و متصل کننده نودهای انتهایی هر بخش ساختمان می‌باشند.

این قطعه الکترونیکی در ساختمان‌ سازی مدرن برای انشعاب گرفتن از مسیر سیم‌ها به کار می‌رود. به این صورت که در قسمت بالای هر کلید برق و در ارتفاعی به اندازه تقریبا 30 الی 50 سانتی‌متر از زیر سقف یک جعبه تقسیم نصب می‌شود. دلیل این کار این است که دیگر سیم نول به داخل کلیدها نرود و آن را در داخل جعبه تقسیم با سیم نول وارد شده به لامپ سربندی کنند و به این نحو، در مصرف سیم، کابل و لوله‌های برق نیز صرفه‌جویی قابل توجهی به عمل آید. همچنین نصب این جعبه در داخل ساختمان‌های مدرن، زیبایی ظاهری آن را حفظ می‌کند و سبب می‌شود که سیم‌ها و اتصالات برقی در معرض دید قرار نگیرند و همچنین در برابر خطرات محیطی نظیر رطوبت، دمای بالا، گرد و غبار و... از آن‌ها محفاظت شود.

انواع جعبه تقسیم

جعبه تقسیم باکسی فلزی یا پلاستیکی برای محافظت از سیم‌ها و تجهیزات الکتریکی است که در دو نوع روکار و توکار تولید و وارد بازار می‌شود. جعبه تقسیم روکار اکثرا با جنس پلاستیک در بازار یافت می‌شود و ساختمان داخلی آن به این صورت است که از چهار استوانه شیاردار تشکیل شده است و سیم های برق درون این شیارها قرار گرفته و با پیچی ثابت و محکم می‌شوند، سپس در آن را بسته و بر روی دیوار نصب می‌کنند. جعبه تقسیم توکار در هر دو نوع فلزی و پلاستیکی موجود می‌باشد و پس از قرار گرفتن اتصالات داخل آن، درون دیوار نصب می‌شود. جالب است بدانید کاربرد جعبه‌های روکار در ساختمان بیشتر از نوع توکار می‌باشد.

بنا به مطالب گفته شده نتیجه می‌گیریم که جعبه تقسیم یک قطعه الکترونیکی ضروری در ساختمان سازی مدرن به شمار می‌آید چرا که در محیط‌های تجاری، صنعتی و خانگی از اتصالات برقی محافظت می‌کند و با نصب و راه‌اندازی آسان و سریع، بسیار کاربردی و مشتری پسند می‌باشد.

جعبه‌های تقسیم در ساختمان‌های قدیمی بیشتر یک حفره درون دیوارها بودند که تنها سیم‌ها در آن قسمت‌ها قرار می‌گرفتند تا نمای ساختمان زیبایی خود را از دست ندهد اما برای ساختمان‌های مدرن امروزی تبدیل به جعبه‌های زیبا و با قابلیت‌های بیشماری تبدیل شده‌اند که تاثیرات قابل توجهی بر ساختمان‌های امروزی دارند.