سینی کابل

سینی کابل از چه موادی ساخته می‌شود؟

امروزه سینی کابل به عنوان راه حلی سریع، اقتصادی و منعطف برای حل مشکلات سیستم‌های سیم کشی و یکی از لوازم ضروری برای ساخت و سازهای تجاری و صنعتی به ‌شمار می‌آید….

امروزه سینی کابل به عنوان راه‌حلی سریع، اقتصادی و منعطف برای حل مشکلات سیستم‌های سیم کشی و یکی از لوازم ضروری برای ساخت و سازهای تجاری و صنعتی به ‌شمار می‎آید.

سینی کابل قابلیت پشتیبانی انواع سیم‌ها را دارد:

  • سینی کابل برای خطوط برق ولتاژ بالا
    سینی کابل‌ های توزیع برق
    سینی کابل برای سیم کشی‌های مخابرات
    سینی کابل های نوری

مواد سازنده سینی کابل:

بیشتر سینی کابل ها از فلز ضد زنگ (فولاد کم کربن، فولاد ضد زنگ و انواع آلیاژهای آلومینیومی) یا فلزی که با ضد زنگ پوشیده شده(زینک و…)، ساخته می‌شوند. انتخاب جنس مناسب برای سینی کابل به محیطی که قرار است در آن نصب شود، بستگی دارد.

سینی کابل آلومینیوم:

سینی کابلی که از آلومینیوم ساخته شده است، اغلب برای محیط‌هایی که احتمال زنگ زدگی بیشتری دارند و همچنین نصب سینی کابل در آنجا راحت باشد، استفاده می‌شود. یکی از مزایای سینی کابل آلومینیومی آن است که نسبت به سینی کابل فولادی سبک‌تر است. مزیت دیگر سینی کابل آلومینیومی غیر مغناطیسی بودن آن است که هدر رفتن الکتریسیته را به حداقل ممکن می‌رساند. سینی کابل آلومینیومی خاصیت ضد زنگ دارد و قبل از نصب آن در محیطی خاص، باید مقاومتش را در آن محیط آزمایش کرد.

سینی کابل فولاد:

سینی کابل فولادی از فولاد با کیفیت که مقاومت بالایی دارد ساخته می‌شود. مزیت اصلی استفاده از سینی کابل فولادی، مقاومت بالا و قیمت پایین و از معایب استفاده از سینی کابل فولادی، سنگینی وزن آن و قابلیت ضد زنگی ضعیفش است. درصد زنگ‌زدگی سینی کابل فولادی بستگی به عواملی مانند محیط، پوشش یا محافظ فولاد و همچنین ترکیبات آن دارد. بهتر است سینی کابل فولادی را با استفاده از ضد زنگ در برابر زنگ‌زدگی مقاوم ساخت.

سینی کابل فولاد ضد زنگ:

سینی کابل از جنس فولاد ضد زنگ عملکرد و بازدهی بالایی در محیط‌های با دمای بالا دارد. سینی کابل از جنس فولاد ضد زنگ در برابر رنگ دانه‌ها، مواد شیمیایی آلی و مواد شیمیایی غیر آلی در دمای بالا مقاوم است. سینی کابل فولادی اگر دارای ترکیباتی از کرومیوم، نیکل و درصد کمی از کربن باشد، در برابر زنگ‌زدگی بسیار مقاوم است و جوشکاری را تسهیل می‌کند.

سینی کابل با پوشش گالوانیزه:

بیشترین پوشش و عایقی که برای سینی کابل به کار می‌رود گالوانیزه است. این روش مقرون به صرفه و مقاوم در برابر تغییرات شیمیایی محیطی می‌باشد. مقاومت سینی کابل گالوانیزه در برابر زنگ‌زدگی مستقیما به ضخامت پوشش گالوانیزه و میزان تغییراتی که در محیط رخ می‌دهد، بستگی دارد. در برخی موارد فولاد ابتدا گالوانیزه شده و سپس با آن سینی کابل می‌سازند و در موارد دیگر ابتدا سینی کابل از فولاد ساخته شده و سپس گالوانیزه می‌شود.