جعبه تقسیم برق

جعبه تقسیم برق و عملکرد آن

جعبه تقسیم برق یا باکس تقسیم، وسیله‌ای از جنس فلز یا پلاستیک است.جعبه تقسیم در ساخت و ساز ساختمان استفاده می‌شود و شامل یک جعبه مربعی شکل است که محیط امنی برای سیم‌های الکتریکی ایجاد می‌کند.

جعبه تقسیم برق چه کارکردهایی دارد؟

جعبه تقسیم‌ برق در دو اندازه یافت می‌شود، جعبه‌های اتصالی که در اندازه‌ ۲ اینچ، ۳ اینچ و عمق ۲ ۱/۲ اینچ وجود دارند، عموماً شامل سه سیم هستند. جعبه‌هایی که در اندازه‌های ۲ اینچ، ۳/۳ اینچ و عمق ۱/۲ اینچ برای پنج سیم یا بیشتر ساخته شده‌اند.

هدف از به کار بردن جعبه تقسیم برق این است که یک محیط امن برای سیم‌های الکتریکی (سیاه)، سفید (خنثی) و سیم‌های اتصال به زمین (سبز یا مسی) ایجاد شود. شما همچنین ممکن است رنگ‌های دیگر سیم‌ها را مشاهده کنید که برای عملکرد ثانویه و برای روشنایی استفاده می‌شوند.

یک رومکس یا سیم بسته شده از پنل اصلی برق (یا زیر پنل) به جعبه تقسیم می‌رود. در جعبه تقسیم، سیم‌ها به سیم اصلی ROMEX متصل می‌شوند و به دیگر جعبه‌های نصب شده توزیع می‌شوند. قطر تمام سیم‌ها باید همانند باشند.

جعبه تقسیم برق به عنوان محلی برای ملاقات جمعی سیم‌ های برق است، جایی که قبل از حرکت به آن متصل می‌شوند. تمام جعبه‌های تقسیم باید پوشش داده شده، به درستی نصب شوند و مطابق با کدهای ساختمان قابل اجرا باشند.

این پوشش از سیم‌ها در برابر خاک و گرد و غبار و رطوبت داخل جعبه محافظت می‌کند. جعبه تقسیم الکتریکی می‌تواند از هر دو جنس فلز یا پلاستیک ساخته شود و با نام‌های مختلف نامیده می‌شود. این به این دلیل است که آن‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند که برای مقاصد مختلف استفاده می‌شوند.

جعبه تقسیم برق یا باکس تقسیم می‌تواند به سادگی برای حفاظت از اتصال سیم‌های چند منظوره استفاده شود و یک صفحه‌ صاف آن را پوشش دهد. جعبه‌های برق مانند یک در، برای خروجی‌ها یا سوئیچ‌های دیواری استفاده می‌شود. جعبه‌های دیگر برای آویزان کردن وسایل سقف و سایر موارد استفاده می‌شوند.

نصب جعبه تقسیم برق

حرفه‌ای‌ها معمولا توصیه می‌کنند که یک جعبه تقسیم با یک سیم جدید از پنل اصلی الکتریکی به جعبه، به جای استفاده از یک جعبه الکتریکی موجود، استفاده شود. این کار برای جلوگیری از اضافه بار مدار است، که برای محافظت در برابر تهدید آتش‌ سوزی بالقوه به وسیله‌ برق مهم است.

اگر شما در حال افزودن یک مدار اضافی به یک خانه قدیمی هستید، اجرای سیم جدید ROMEX از پنل برق اغلب بهترین گزینه برای شماست، زیرا شما نمی‌خواهید تلویزیون بزرگ یا صفحه نمایش گران قیمت یا رایانه خود با تمام داده‌های مهم موجود در آن، را به دو سیم قدیمی متصل کنید.

توصیه می‌شود که مدارهای جدید را نصب کنید تا از تکنولوژی روزمره در خانه قدیمی‌تر استفاده کنید.

شما می‌توانید جعبه تقسیم را در هر فروشگاه بزرگ سخت افزار تهیه کنید. یک جعبه تقسیم ایمنی سیستم برق خانگی شما را افزایش می‌دهد. مهندسین برق‌ کار معمولا یک جعبه تقسیم را به یک مکان ساختاری قوی مانند یک ستون متصل می‌کنند و این مساله اگر جعبه برای پشتیبانی از یک پایه نور مورد استفاده قرار گیرد، ضروری است.

دیگر انواع جعبه تقسیم برق دارای شاخه‌هایی هستند که در داخل یک سوراخ در دیوار غوطه‌ور می‌شوند، اما این‌ها برای پشتیبانی از یک لامپ نور مناسب نیستند یا به اندازه کافی پایدار نیستند.

ایمنی در کار 

  • قبل از انجام هر کاری و قبل از کار بر روی یک جعبه تقسیم برق، همیشه برق را خاموش کنید. بعضی از متخصصان حرفه‌ای و با تجربه ممکن است همیشه برق را خاموش نکنند، که این کار بسیار خطرناک است و بهتر است از انجام اینگونه عملیات نمایشی بپرهیزید.
  • همچنین، تلاش کنید حدس بزنید که کدام کلید سوئیچ، اتاق مورد نظر شما را کنترل می‌کند و فقط به آن ضربه بزنید تا سوئیچ قطع شود.
  • فراموش نکنید که باید ساعت‌های دیجیتال را مجددا تنظیم کرد تا از خطرات احتمالی مرگبار جلوگیری شود.
  • برای ارائه راه برای سیم ورود به جعبه به وسیله‌ پانچ یک سوراخ ایجاد کنید. از یک گیره کابل برای محافظت از سیم‌‌کشی که در جعبه قرار دارد و سیم پیچ را درون جعبه با سیم پیچ قرار می‌دهد، استفاده کنید.
  • اگر سیم‌ها دچار پیچیدگی شدند، قبل از وصل کردن مهره سیم، از انبر‌دست سوزنی استفاده کنید تا سیم‌های مرتبط را به هم وصل کنید، سپس جعبه را روی زمین بگذارید.