سینی کابل

از نردبان کابل برای پشتیبانی کابل‌های سنگین که در مسافت‌های طولانی قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود.

اتصالات نردبان کابل انواع مختلفی دارد که عبارتند از: سه‌راهی نردبان کابل، رایزر نردبان کابل، زانویی نردبان کابل، ردیوسر نردبان کابل و …. است. یکی از شایع‌ترین موارد کاربرد نردبان کابل استفاده در برق‌رسانی ساختمان، مکان‌های صنعتی، سیستم‌های مخابراتی به منظور حفاظت از کابل‌های برق روکش‌دار است.

مزایای نردبان کابل

نردبان کابل مزایای بسیار زیادی دارد، مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • در نردبان کابل بدون درپوش، جریان هوای بیشتری در جریان است، این جریان هوا موجود در نردبان کابل سبب کاهش دمای کابل‌های برق می‌شود. جالب است بدانید که این ویژگی سبب افزایش طول عمر کابل‌های برق خواهد شد.
  • به خاطر داشته باشید، در کابل کشی‌های روی نردبان باید توجه نمایید، که کابل‌های برق را با استفاده از بست‌های مخصوص محکم نمایید. زمانی که کابل‌ها را با استفاده از بست می‌بندید، کابل‌ها به بیرون پرتاپ نخواهند شد.
  • فضای باز موجود در نردبان‌های کابل به منظور ورود و خروج کابل‌ها است. همچنین این فضای باز سبب می‌شود، تا در نربان‌های کابل رطوبت وجود نداشته باشد.
  • یکی از مهم‌ترین مزایا استفاده از نردبان‌های کابل در محیط‌هایی که فضای محدود دارند، سبب می‌شود، تا به راحتی از زیر نردبان‌های کابل به کابل‌های داخل آن دسترسی داشته باشید. همچنین برای نصب نردبان‌های کابل محدودیتی در مکان نصب آن وجود ندارد.
  • نردبان کابل دارای اتصالات منحصر به فرد خود است، که تنها بر روی بدنه آن نصب می‌شوند و دیگر به اتصالات جانبی نیازی نیست.

اتصالات نردبان کابل

اتصالات نردبان کابل با استفاده از ورق‌های گالوانیزه و برش خورده فولادی ساخته می‌شوند. این اتصالات به منظور جلوگیری از خسارت و صدمه به کابل‌های برق و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتصالات نردبان کابل با استفاده از دستگاه CNC پانچ می‌شوند. به یاد داشته باشید، زمانی که می‌خواهید اتصالات نردبان کابل را سفارش دهید باید به نکاتی که در ادامه بیان می‌شود، توجه نمایید:

  • حجم بار
  • ارتفاع ،طول،عرض نردبان کابل
  • میزان ظرفیت اتصالات نردبان

باید به گونه‌ای این اتصالات ساخته شوند، که بتوانند ظرفیت بار را تحمل نمایند.

اجزای اتصالات نردبان کابل چیست؟

• زانویی نردبان کابل

یکی از اجزای اتصالات نردبان کابل، زانویی نردبان کابل است که در هنگام نصب نردبان به بخشی از سیم متصل می‌شود. شکل زانویی نردبان کابل به صورت نبشی است. بنابراین می‌توانید برای نصب آسان از زانویی نردبان کابل استفاده نمایید.

• سه راهی و چهارراهی نردبان کابل

از سه‌راهی یا چهارراهی نردبان کابل به منظور تقسیم کابل‌ها زمانی که به سه‌راه یا چهارراه مختلف می‌رسند، استفاده می‌شود.

• رابط نردبان کابل

یکی از اجزای جدا نشدنی نردبان‌های کابل، رابط نردبان کابل است. در واقع رابط نردبان کابل اتصال‌دهنده نردبان و سینی کابل است. فراموش نکنید، اگر از رابط نردبان کابل استفاده نکنید، مقاومت آن کاهش می‌یابد و از حالت استاندارد خارج می‌شود. رابط نردبان‌های کابل دارای دو نوع مختلف است که عبارتنداز: رابط بغل بند، رابط کف سینی.
از هر کدام از این نوع رابط‌ها در شرایط مختلفی استفاده می‌شود.

اما جالب است بدانید که بعضی از نصب کنندگان از رابط‌های نردبان کابل استفاده نمی‌کنند و تنها با استفاده از جوش به یکدیگر متصل می‌نمایند. به یاد داشته باشید، که این نوع اتصال اصولی و استاندارد نمی‌باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم از رابط نردبان کابل حتما استفاده نمایید تا نکات ایمنی را رعایت نموده باشید.

• تبدیل یا ردیوسر نردبان کابل

تبدیل یا ردیوسر نردبان‌های کابل زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در هنگام نصب نردبان محدودیت فضا وجود داشته باشد. توجه نمایید، که اگر عرض نردبان نسبت به مکان مورد نظر نصب کم یا زیاد باشد، از این تبدیل استفاده می‌شود.

• درب پوش نردبان کابل

از درب پوش نردبان زمانی استفاده می‌شود که امکان آسیب به کابل‌های برق موجود در سینی و نردبان کابل وجود داشته باشد. با استفاده از این درب پوش می‌توانید از صدمه رسیدن به کابل‌ها جلوگیری نمایید. لازم به ذکر است که بیان شود، همه اتصالات نردبان کابل دارای درب پوش هستند.

 • زانوهای عمودی نردبان کابل

زمانی که اختلاف سطح بین مسیر کابل کشی وجود دارد، از زانوهای عمودی بالا رونده و پایین رونده به منظور هدایت کابل‌ها به سمت مشخص شده استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که نردبان کابل یکی از محکم‌ترین و مقاوم‌ترین محصولاتی است، که به منظور محافظت از کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که در بالا بیان شد، اگر از نردبان کابل استفاده می‌نمایید، برای استفاده از اتصلات آن باید حتما برخی از نکات بیان شده را در نظر بگیرید.