پایه روشنایی

در سال‌های اخیر، پایه‌های روشنایی LED به عنوان بهترین چراغ به منظور استفاده بهینه انتخاب شده است. امروزه دیده می‌شود که درتمامی شهرها از این چراغ‌های روشنایی در خیابان‌ها و جاده‌ها استفاده می‌شود. در عصر امروز با توسعه فناوری، پایه‌های روشنایی خیابانی قدیمی به تدریج از بین می‌روند و انتظار می‌رود سیستم‌های روشنایی بهتری جایگزین شود، فناوری روشنایی LED امروزه جایگزین بسیار خوبی برای چراغ‌های قدیمی است. در این مطلب مزایای پایه‌های روشنایی LED بیان شده است.

مزایای پایه های روشنایی LED

۱- بهره وری انرژی

در مقایسه با تمام پایه‌های روشنایی قدیمی، چراغ‌های خیابانی LED کم‌ترین میزان انرژی را مصرف می‌کنند و این چراغ‌ها تقریبا بیش از ۶۰٪ انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای، فلورسنت و هالوژن مصرف می‌کنند. برخلاف سیستم‌های روشنایی قدیمی، چراغ‌های خیابانی LED را می‌توان تنظیم نمود تا منطقه مورد نیاز را روشن نماید.

۲- عمر طولانی تر

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های چراغ‌های ال ای دی طول عمر زیاد آن‌ها است. عمر لامپ‌های رشته‌ای معمولاً ۱۰۰۰ ساعت است و لامپ‌های فلورسنت ۸۰۰۰-۱۰۰۰۰ ساعت عمر می‌کنند. از چراغ‌های خیابانی LED با کیفیت بالا می‌توان برای مدت طولانی استفاده کرد. بنابراین می‌توان گفت برای شهرهای بزرگ مقرون به صرفه‌تر هستند.

۳- مواد غیر سمی

پایه‌های روشنایی LED حاوی عناصر سمی مانند جیوه یا هالیدهای فلزی نیستند و می‌توان با اطمینان بدون آلوده کردن محیط از آن‌ها استفاده نمود.

۴-چراغ LED باعث سوختگی نمی‌شود.

لامپ‌های رشته‌ای تنها ده درصد توان واقعی خود را به نور تبدیل می‌کند و بقیه توان آن تبدیل به حرارت می‌شود. اما چراغ‌های خیابانی LED اشعه ماوراء بنفش و گرما زیاد تولید نمی‌کند و به بدن انسان ضرری نمی‌رساند و بیشتر توان آن‌ها صرف تولید نور می‌شود.

۵- روشن و خاموش شدن فوری

پایه‌های روشنایی قدیمی برای رسیدن به روشنایی ۱۰۰٪ به زمان بیشتری نیاز دارند. چراغ‌های خیابانی LED نیازی به زمان گرم کردن ندارند، می‌توانند با سرعت خاموش و یا روشن شوند.

۶- مناسب برای فضای باز

شدت نور LED در دماهای پایین کاهش پیدا نمی‌کند و به ولتاژ بالاتری نیز نیاز ندارد. جالب است بدانید، در زمان سرد شدن محیط، عملکرد آن‌ها بهتر خواهد شد. به همین دلیل چراغ‌های خیابانی LED بهترین نوع روشنایی در فضای باز هستند.

۷- قابلیت کنترل بالا

پایه‌های روشنایی LED قابلیت کنترل بالایی دارند. به طوری که به طور خودکار با محیط تنظیم می‌شوند و به راحتی خاموش و روشن می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های چراغ‌های LED صرفه‌جویی در انرژی است و عمر طولانی‌تری نسبت به سایر چراغ‌ها دارند. چراغ‌های ال ای دی ممکن است برای نصب در ابتدا هزینه بیشتری داشته باشند، اما بدیهی است که برای مدت طولانی می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

۸- منبع نور با کیفیت بالا

از نظر ایمنی راننده و عابر پیاده، پایه‌های روشنایی LED نور مناسبی را در شهر توزیع می‌کنند. تولید نور LED ها از شاخص CRI بالایی برخوردار است که بسیار شبیه به نور طبیعی است. این امر می‌تواند باعث روشنایی بهتری برای جاده‌ها و پیاده‌روها شود.

بنابراین هرچه یک شهر بزرگ‌تر باشد، با جایگزین کردن چراغ‌های قدیمی با چراغ‌های LED، آن شهر از مزایای اقتصادی بیشتری برخوردار خواهد شد. بهره‌وری چراغ‌های خیابانی ۶۰-۸۰٪ LED بیشتر از چراغ‌های خیابانی قدیمی است. این بدان معنا است که می‌توان پس‌انداز بیشتری به منظور جلوگیری از تعویض چراغ‌های خیابان‌ها انجام داد.

چراغ‌های LED ایمن‌تر، قابلیت اطمینان بیشتر و دید بهتری را برای خیابان‌ها فراهم می‌کنند. شهرها و جاده‌هایی که از چراغ‌های LED استفاده می‌کنند، از دید بهتر و درخشندگی کمتری برخوردار هستند. این چراغ‌ها پرتو نور را در جایی که راننده به آن احتیاج دارد، هدایت می‌کند و سبب افزایش ایمنی سفر در شب می‌شود. بنابراین با استفاده از این چراغ‌ها در جاده‌ها می‌توان خطر تصادفات جاده‌ای را تا حدودی کاهش داد.

در چند سال گذشته، بسیاری از شهرها در ایالات متحده از چراغ‌های LED استفاده می‌کنند. چراغ‌های خیابانی LED در شهر نیویورک نیز محبوب هستند، زیرا باعث کاهش تابش نور و آلودگی محیط شهری می‌شوند. چراغ‌های خیابانی LED برای روشنایی و دکوراسیون شبانه شهر استفاده می‌شود که مقرون به صرفه‌تر هستند و موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند.

طبق آمار، جایگزینی حدود ۱۰۰۰ چراغ خیابانی قدیمی با چراغ‌های خیابانی LED می‌تواند در حدود ۱۵۰ هزار دلار در سال در شهر صرفه‌جویی کند.