اتصالات سینی کابل

سینی کابل ها عموما دارای متعلقات و اتصالات گوناگونی هستند. به طور کلی منازل و ساختمان ها دارای مسیر های پر پیچ و خمی هستند. همین عامل سبب می شود تا از سینی برق ها نتوان به صورت یک تکه و یک پارچه استفاده کرد. از طرفی عمدتا سینی برق ها دارای ابعاد و اندازه های مشخصی هستند و نمی توان از آن ها در مسیر های طولانی استفاده نمود‌. به همین منظور عمدتا سینی برق ها دارای اتصالات گوناگونی هستند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

تفاوت سینی کابل و لوله فولادی

پیش از آنکه بخواهیم به بیان انواع اتصالات و متعلقات سینی کابل ها بپردازیم، بهتر است در وهله اول با تفاوت این تجهیزات و لوله های فولادی برق بیشتر آشنا شویم. از جمله تفاوت های این دو دسته از تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتقال حرارت مناسب

از جمله مهمترین برتری های سینی کابل در مقایسه با لوله فولادی می توان به انتقال حرارت مناسب آن ها اشاره کرد. به طور کلی سیم ها و کابل ها با عبور جریان برق از درون خود گرم می شوند. در صورتی که انتقال حرارت این کابل ها به درستی صورت نپذیرد، به مرور زمان دچار سوختگی شده و طول عمر آن ها کم می شود. سینی برق های گالوانیزه دارای صفحه های پانچ شده هستند. به این ترتیب جریان هوا می تواند در اطراف سیم ها و کابل ها گردش کند. این در حالی است که در لوله های فولادی هوا در کنار سیم ها راکد بوده و عمل تهویه هوا به درستی صورت نمی پذیرد.

عدم نگهداشت رطوبت

از دیگر برتری های سینی کابل در مقایسه با لوله فولادی می توان به عدم‌ نگهداشت رطوبت اشاره کرد. به طور کلی رطوبت از جمله عواملی است که می تواند تا حد قابل توجهی در کاهش طول عمر کابل ها و سیم ها تاثیر گذار باشد. سینی کابل ها به دلیل دارا بودن سوراخ و حفره در ساختار خود آب و رطوبت را در خود نگه نمی دارند. این در حالی است که لوله های فولادی هیچ حفره ای نداشته و آب و رطوبت را درون خود نگه می دارند.

سرعت نصب

از دیگر مزایای سینی کابل در مقایسه با لوله فولادی می توان به سرعت نصب آن ها اشاره کرد. عموما لوله های فولادی به منظور اتصال به یکدیگر نیاز به رزوه و یا جوش دارند. این در حالی است که برای اتصال سینی برق به یکدیگر تنها به پیچ و مهره نیاز است.

انواع اتصالات سینی کابل

همانطور که گفته شد، به منظور استفاده از سینی کابل در تاسیسات برقی ساختمان ها باید از اتصالات گوناگونی استفاده شود. به طور کلی استفاده از این اتصالات سبب می شود تا سینی کشی با سرعت و دقت بیشتری انجام پذیرد. از جمله اتصالات سینی برق گالوانیزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه راهی سینی کابل

از جمله اتصالات پر کاربرد سینی کابل می توان به سه راهی سینی کابل اشاره کرد. به طور کلی گاهی اوقات در هنگام اجرای سینی برق این نیاز وجود دارد که مسیر اصلی به دو مسیر فرعی تبدیل شود. در این هنگام عموما از سه راهی ها استفاده می شود. به این ترتیب عموما سه راهی ها برای انشعاب گرفتن از مسیر اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

رابط سینی کابل

از دیگر اتصالات سینی کابل ها می توان به رابط ها اشاره کرد. به طور کلی عموما سینی برق ها در ابعاد و اندازه های استاندارد تولید می شوند. بنابراین در صورتی که بخواهید مسیر طولانی را سینی کشی کنید، باید چندین سینی برق به یکدیگر متصل شود. به همین منظور عموما از رابط ها استفاده می شود.

زانویی سینی کابل

از دیگر اتصالات پر کاربرد سینی کابل می توان به زانویی ها اشاره کرد. به طور کلی زانویی ها در دو نوع زانویی ۴۵ درجه و زانویی ۹۰ درجه تولید می شوند. عموما در صورتی که در مسیر اجرای سینی برق زوایای گوناگونی وجود داشته باشد، از زانویی ها برای تغییر جهت مسیر استفاده می شود.

تبدیل های سینی کابل

از دیگر اتصالات سینی کابل می توان به تبدیل ها اشاره کرد. به طور کلی در بعضی از مواقع این نیاز احساس می شود که به دلیل انشعابات گوناگون ابعاد مسیر اصلی کاهش پیدا کند‌. در چنین مواقعی عموما از تبدیل ها استفاده می شود. به طور کلی تبدیل ها برای اتصال سینی برقی با سایز بزرگ به سینی برقی با سایز کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که تبدیل ها دارای استاندارد های مشخصی هستند و متناسب با استاندارد سینی برق ها تولید می شوند.