کاندوئیت فلزی

با استفاده از کاندوئیت فلزی متوسط در مناطق مجاز برای استفاده از آن، می‌توان از استفاده از کاندوئیت‌های سنگین جلوگیری کرد.

مشخصات کاندوئیت فلزی متوسط

کاندوئیت IMC دارای یک پوشش گالوانیزه گرم روی قسمت بیرونی و یک پوشش ویژه و مقاوم در برابر خوردگی در قسمت داخلی است تا طول عمر آن افزایش یابد. اندازه قطر کاندوئیت‌های معمولی از ۰.۵ اینچ تا ۴ اینچ متغیر است. این کاندوئیت‌ها معمولا در طول‌های ۱۰ فوتی به فروش می‌رسند. کاندوئیت فلزی متوسط که در ابتدا توسط شرکت Allied Tube & Conduit معرفی شد، مطابق با استاندارد UL ۱۲۴۲ و ANSI C80.6 تولید می‌شود.

کاندوئیت IMC به منظور اطمینان از اتصالات ایمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نصب این نوع از کاندوئیت‌ها معمولا به انبردست‌های بزرگ یا آچارهای لوله‌کشی نیاز است. کاندوئیت فلزی متوسط را می‌توان با برش‌دهنده لوله یا اره برش داد، اما باید دقت داشت که فضای داخلی لوله عاری از هرگونه برآمدگی تیز و برنده باشد زیرا ممکن است به پوشش سیم‌های داخل آن آسیب برساند.

پس از ایجاد برش، کاندوئیت در انتهای برش پیچیده می‌شود و به کاربر امکان می‌دهد تا در هر اندازه‌ای از آن استفاده کند. چنانچه تجهیزات لوله‌کشی در اختیار نداشته باشید می‌توانید کاندویت‌ها را در طول‌های مختلف خریداری و استفاده نمایید.

کاندوئیت فلزی متوسط در برابر کاندوئیت فلزی محکم (RMC)

کاندوئیت فلزی متوسط، علاوه بر وزن کمتر، دارای مزایای دیگری نیز نسبت به کاندوئیت فلزی محکم است. IMC قطر داخلی بزرگ‌تری نسبت به RMC دارد و صافی داخلی لوله باعث می‌شود تا سیم‌ها راحت‌تر داخل کاندوئیت حرکت کنند. کد ملی برق (NEC) اجازه استفاده از IMC را در همه کاربردهای مشابه RMC تایید کرده است. به همین دلیل، کاندوئیت فلزی متوسط علاوه بر وزن سبک‌تر و قطر داخلی کمتر، در بسیاری از کاربردهای مسکونی و تجاری جایگزین RMC شده است.

برخی تفاوت‌های دیگر کاندوئیت‌های IMC و RMC

کاندوئیت‌های فلزی در ابعاد مختلف تولید می‌شوند. شماره‌های هر کدام از کاندوئیت‌ها نشان‌دهنده اندازه قطر آن‌هاست. برای مثال اندازه شماره ۲ دارای قطر داخلی ۲ اینچ است. برای تشخیص اندازه کاندوئیت‌ها در انتهای آن‌ها محافظ‌های مخصوص اضافه می‌شود. کاندوئیت‌های RMC در اندازه‌های ۰.۵ تا ۶ ساخته می‌شوند، در حالی که کاندوئیت‌های IMC، همان‌طور که اشاره شد، در اندازه‌های ۰.۵ تا ۴ تولید و عرضه می‌گردند.

محافظ‌های کاندوئیت‌های RMC در تمامی اندازه‌های ۱ تا ۶ به رنگ آبی و محافظ‌های مربوط به اندازه‌های نیمه (مانند ۰.۵، ۱.۵، ۲.۵ و …) مشکی هستند. همچنین محافظ‌های RMC برای اندازه‌های تجاری یک چهارم قرمز رنگ هستند. این در حالی است که محافظ‌ها برای اندازه‌های ۱ تا ۴ کاندوئیت‌های IMC به جای رنگ آبی دارای رنگ نارنجی هستند.

همچنین محافظ تمام اندازه‌های نیمه IMC دارای رنگ زرد و در اندازه‌های یک چهارم دارای رنگ سبز هستند.

کاندوئیت فلزی متوسط در برابر لوله فلزی الکتریکی (EMT)

کاندوئیت IMC معمولا با کاندوئیت RMC مقایسه می‌شود، اما از نظر وزن در بین RMC و EMT قرار می‌گیرد. لوله فلزی الکتریکی معمولا برای سیم‌کشی مدارهای شاخه‌ای در منازل و ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود. EMT برای اتصالات محکم مانند IMC و RMC طراحی نشده است. در سیم‌کشی خانه‌های مسکونی، IMC معمولا در ورودی‌ها و تابلوهای خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما EMT برای تاسیسات خانگی کاملا استاندارد است.

کاربردهای کاندوئیت فلزی متوسط

در هر جایی که استفاده از کاندوئیت RMC مجاز باشد، به خصوص در سیم‌کشی خانه‌های مسکونی، می‌توان از کاندوئیت IMC نیز استفاده کرد. این موارد ممکن است شامل دکل‌های سرویس، اتصالات پانل و دیگر کاربردهای مربوط به فضاهای باز باشد. البته حتما باید دقت کنید که الزامات مورد نیاز را در منطقه خود با شرکت برق بررسی کرده و با آن‌ها سازگار باشید.

اتصالات را فراموش نکنید!

همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد، کاندوئیت‌های IMC برای تامین نیازهای مصرف‌کننده در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. باید دقت داشته باشید که حتما لوازم جانبی و اتصالات کاندوئیت مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌ها را نیز تهیه کنید. این موارد ممکن است شامل اتصالات رشته‌ای، قفل‌ها و عایق‌ها باشد.