جعبه تقسیم های جدید

 

 

جعبه تقسیم چیست؟

جعبه تقسیم به محیطی گفته می‌شود که اتصالات برقی سیم‌ها در آن محیط قرار می‌گیرند. جعبه تقسیم‌ها برای جلوگیری از انواع آتش‌سوزی بسیار مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیم‌ها از طریق ترمینال‌هایی که در این جعبه وجود دارد انشعاب پیدا می‌کنند.

اگر بخواهیم به سیم‌کشی یک ساختمان بپردازیم، نیاز داریم که از سیم‌ها انشعاب گرفته شود. از آنجا که جعبه تقسیم با استفاده از ترمینال‌های خود باعث انشعابات سیم می‌شود، بنابراین در مسیر سیم‌های ساختمانی می‌توانیم جعبه‌های تقسیم را مشاهده کنیم.

جعبه تقسیم به دو صورت در بازار وجود دارد:

جعبه تقسیم به دو صورت روکار و توکار در بازار وجود دارد.

جعبه تقسیم توکار

جعبه تقسیم‌های توکار از جنس فلز یا پلاستیک هستند. این جعبه‌ها مانند یک قوطی فلزی هستند که به وسیله یک مقوا عایق‌بندی شده‌اند و در داخل کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جعبه تقسیم روکار

جعبه تقسیم روکار از جنس کائوچو و یا چدن می‌باشد؛ ظاهر آن به گونه‌ای است که توسط شیارهایی که در داخل آن وجود دارد، سیم‌ها در داخل استوانه قرار می‌گیرند و سپس پوشیده می‌شوند و این جعبه‌ها روی دیوار و یا چوب نصب می‌شوند.

جعبه تقسیم‌های توکار دیگر کارایی چندانی ندارد اما از جعبه تقسیم روکار در بعضی از موارد استفاده می‌شود.

چرا از جعبه تقسیم استفاده می کنیم؟

  • مانع از تماس مستقیم افراد با سیم‌ها و اتصالات شده و از افراد در مقابل سیم‌ها محافظت می‌کند.
  • مانع از ایجاد گرد و غبار بر روی سیم‌ها شده و از خرابی آن سیم‌ها جلوگیری می‌کند.
  • در واحدهای ساختمانی که به طبقه‌بندی برق نیاز است از جعبه تقسیم برای طبقه‌بندی آن استفاده می‌کنند‌.
  • اگر زمانی آتش‌سوزی رخ دهد مانع از افزایش آتش‌سوزی خواهد شد.

هر چه که زمان می‌گذرد، پیشرفت افراد هم بیشتر می‌شود و ابزارهایی با کاربرد بیشتر، که در عین زیبایی بتوانند کارایی خوبی هم داشته باشند تولید می‌کنند. امروزه از جعبه تقسیم های قدیمی کمتر استفاده می‌شود و جعبه تقسیم های جدید جایگزین جعبه تقسیم‌های قدیمی شده‌اند.

مزایای جعبه های تقسیم جدید

  • جعبه تقسیم‌های جدید در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که هر کسی با توجه به محیط منزل خود می‌تواند آن را خریداری کند. جعبه تقسیم‌های جدید قابلیت‌های بیشتری نسب به جعبه تقسیم‌های قدیمی دارند و میزان کارایی جعبه تقسیم جدید بیشتر از مدل قدیمی آن است.
  • این جعبه تقسیم ها استانداردسازی‌های متفاوتی دارند، در گذشته خانه‌ها کمتر به صورت آپارتمانی بود، اما امروزه اکثر منازل به صورت واحدهای آپارتمانی است، که برای استفاده از جعبه تقسیم برای آپارتمان، جعبه تقسیم‌های جدید، کاربرد و مطابقت بیشتری با ساختمان‌ها دارند.
  • در جعبه تقسیم‌های جدید عیب‌یابی راحت اتفاق می‌افتد و راحت‌تر می‌توانیم ایرادهای یک سیم‌کشی را پیدا کنیم. با استفاده از جعبه تقسیم‌های جدید میزان اتصالات کمتر شده که باعث راحتی کار می‌شود.
  • در جعبه تقسیم‌های جدید، اتصالات با سرعت بیشتری اجرا می‌شود، بنابراین سرعت اجرا بیشتر است.