آنچه باید در رابطه با کاندوئیت ها بدانید

کاندوئیت ها بسیار محکم بوده و حفاظ مناسبی در برابر تغییرات دمای هوا و حرارت و رطوبت محیط هستند. همچنین باعث جلوگیری از وارد شدن ضربات و بریده شدن سیم‌های برق می‌شوند. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از کاندوئیت ها محافظت از افراد در برابر تماس ناخواسته با سیم‌های برق به خصوص در محیط‌های صنعتی می‌باشد.

با استفاده از کاندوئیت ها می‌توان حتی در ارتفاعات بالا به سیم کشی ایمن پرداخت. این محصول به‌وسیله دستگاه لوله خم‌کن به‌راحتی فرم می‌پذیرد و در محیط‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود. این لوله‌ها به دلیل کارامد بودن، فرم پذیری آسان و انعطاف مناسب، مقاوم بودن دربرابر تغییرات دما و ضربات مکانیکی، دارای محبوبیت زیادی هستند.

کاندوئیت‌ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل کاندوئیت های بدون درز ضد انفجار، کاندوئیت‌های رنگی مشکی، کاندوئیت‌های گالوانیزه عمقی داغ، کاندوئیت‌های گالوانیزه درزجوش و کاندوئیت‌های فلکسیبل یا قابل انعطاف می‌شوند. در اصل این کاندوئیت‌ها از ورق‌های فولادی ساخته می‌شوند و توسط دستگاه‌های فرم‌دهنده به لوله تبدیل می‌شوند، سپس بنا به نیاز محیط مورد استفاده، با روی پوشانده و یا رنگ می‌شوند ( کاندوئیت های مشکی رنگ). کاندوئیت‌های گالوانیزه گرم و سرد به دلیل پوشیده شدن با روی، عایق مناسبی در برابر جریان برق هستند.

هر نوع از این کاندوئیت ها برای شرایط دمایی و رطوبت مشخصی ساخته می‌شوند.

لوله‌های فولادی برق مشکی (کاندوئیت های مشکی): از این نوع کاندوئیت ها می‌توان در محیط‌های داخلی ساختمان‌ها و نیز درون دیوارها و کف ساختمان‌ها (بتن) استفاده کرد. قابل ذکر است که استفاده از این نوع کاندوئیت در محل‌هایی که در معرض خوردگی شدید هستند، مجاز نیست.

از کاندوئیت های گالوانیزه بدون درز ضد انفجار برای انتقال سیم‌های برق در محل‌هایی که امکان ضربه فیزیکی و انفجار و حرارت بالا وجود دارد، استفاده می‌شود.

در لوله‌کشی‌های روکار و محیط‌های روباز که امکان خوردگی و زنگ‌زدگی و اکسید شدن و رطوبت بالای هوا وجود دارد و نیز در مواردی که استحکام زیادی مورد نیاز است، از کاندوئیت های گالوانیزه عمقی داغ استفاده می‌شود.

گاهی پیش می آید که سیم‌های برق بین دو ساختمان وصل شوند. برای انتقال سیم‌های برق بین دوساختمان و در محیط‌هایی که در فصل‌های مختلف سرد و گرم شده و منبسط می‌شوند و یا هنگامی که بخواهیم در صنعت به دستگاه‌هایی که با لرزش زیادی همراه هستند برق وصل کنیم، باید از کاندوئیت های فلکسیبل استفاده کرد. درون این لوله‌های فولادی منعطف باید پوشش‌هایی از لاستیک یا موادی که انعطاف پذیر هستند برای عبور سیم‌های برق، قرار گیرد.

کاندوئیت های گالوانیزه از دو طرف (درون و بیرون) توسط عناصری مانند روی یا کادمیم که دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی و اکسید شدن هستند، پوشیده می‌شوند و از آن‌ها می‌توان در محیط‌هایی با پوشش گچی استفاده کرد.

کاندوئیت ها همچون دیگر لوله‌ها دارای ملحقات و متعلقاتی هستند که در نصب از آن‌ها استفاده می‌شود.

از جمله این متعلقات می‌توان انواع زانوها شامل زانو‌های درب دار، زانو های ساده و زانو های دور دار ، انواع سه راهی‌ها مانند سه راهی درب دار، سه راهی ساده، درپوش‌های پلاستیکی و درپوش‌های آلومینیومی، بست اسپیت، بست چنگکی، بست‌های انتهایی لوله‌ها و سرلوله‌های پلاستیکی، کاندولت، براس بوشن، انواع بوشن، کوپلینگ و تبدیل‌ها را نام برد. این لوله‌های برق در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند و قطر های متفاوتی نیز دارند.