لوله فلکسیبل

در واقع از لوله فلکسیبل به منظور انتقال مواد در حالت‌های مختلفی استفاده می‌شود.

اما کاربرد گسترده آن‌ها در انتقال سیالات است. انتخاب درست این لوله‌ها، احتمال بروز هرگونه خطری را به حداقل رسانده و امنیت کاری را برای افراد تامین می‌کند. لذا لازم است که پیش از انتخاب این لوله‌ها با انواع آن‌ها و کاربردهای مختلفشان آشنایی پیدا کرده و در نهایت بهترین نوع آن با کاربرد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ویژگی های اصلی لوله فلکسیبل چیست؟

لوله‌های فلکسیبل در برابر خوردگی مقاوم هستند و به راحتی تمیز می‌شوند. به طور کلی در صنعت نیمه هادی خلوص مواد به منظور طراحی سیستم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این لوله‌ها نفوذپذیری کم و سازگاری شیمیایی بسیار خوبی دارند.

مهم‌ترین ویژگی لوله فلکسیبل این است که لوله‌ها قابلیت این را دارند فشار وارد شده را تحمل کنند. عدم واکنش شیمیایی با موادی که در داخل لوله‌ها در جریان هستند، از دیگر ویژگی‌های این لوله‌ها است. یکی دیگر از ویژگی‌های لوله‌های فلکسیبل، مقاومت دمایی آن‌ها است که استفاده از آن‌ها در صنعت را امکان‌پذیر می‌کنند.

چگونه باید لوله های فلکسیبل مناسب را انتخاب کرد؟

همانطور که مطرح شد، لوله‌های فلکسیبل در انواع جنس‌ها تولید می‌شوند. پس از اینکه مواد اصلی برای ساخت این لوله‌ها انتخاب شد، لایه‌ای برای پوشاندن سطح داخلی یا خارجی لوله‌ها انتخاب می‌شود. به منظور انتخاب یک لوله فلکسیبل مناسب، لازم است که سه مورد زیر را در نظر داشته باشید.

  • استانداردهای صنعت
  • نوع شلنگ
  • نوع سیستم

۱. استانداردهای صنعت را در نظر بگیرید.

در واقع صنایع مختلف به اتصالات گوناگونی نیاز دارند که برای مصارف خاصی طراحی شده‌اند. انتخاب لوله‌های فلکسیبل مناسب برای سیستم‌های مختلف که با توجه به صنعت مورد نظر طراحی شده‌اند، در دستیابی و حفظ عملکرد بالای سیستم‌های سیال نقش مهمی دارد.

به طور کلی صنایع مختلفی وجود دارند که به لوله فلکسیبل برای انتقال مواد خود نیاز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به صنایع دارویی، بیوتکنولوژی و بهداشتی اشاره کرد. در واقع استفاده از این لوله‌ها در هنگام طراحی سیستم‌های سیال از اهمیت بالایی برخوردار است.

استانداردهای لازم در مورد واکنش لوله‌ها با مواد شیمیایی را در نظر بگیرید. عدم واکنش شیمیایی با مواد انتقالی، از وارد شدن آسیب به لوله‌ها جلوگیری می‌کند.

۲. درجه بندی دما و فشار را در نظر بگیرید.

بسته به موقعیتی که قرار است از لوله‌های فلکسیبل در آن استفاده شود، این لوله‌ها باید از مقاومت دمایی و فشاری مورد نظر برخوردار باشند. در کاربردهای فشار قوی و دماهای بالا مانند سیستم‌های هیدرولیک و سایر کاربردهای صنعتی، استفاده از لوله‌های فلکسیبل دارای زنجیره‌های زیاد، رایج است.

۳. جنس لوله های فلکسیبل را در نظر بگیرید.

از لوله فلکسیبل فلزی به دلیل مقاومت دمایی بسیار خوبی که دارد، به طور عمومی استفاده می‌شود. متوسط دمایی که لوله‌های فلکسیبل فلزی می‌توانند آن را تحمل کنند در بازه دمایی ۳۲۵ تا ۸۵۰ درجه فارنهایت است.

از طرف دیگر سیلیکون به دلیل انعطاف‌پذیری، یک انتخاب رایج در صنایع مختلف و حتی دارای کاربردهای خانگی است. نکته‌ای که در رابطه با لوله‌های فلکسیبل سیلیکونی وجود دارد، این است که این لوله‌ها، سازگاری شیمیایی محدودی دارند و اغلب مواد شیمیایی مختلف را به خود جذب می‌کنند.

نوع دیگری که از لوله‌های فلکسیبل وجود دارد، لوله فلکسیبل فلوروپلیمر است. این لوله‌ها مقاومت دمایی بیشتری نسبت به لوله‌های سیلیکونی دارند و در کاربردهای هیدرولیکی استفاده می‌شود.

لوله فلکسیبل قابلیت این را دارد که فشارهای بالا را تحمل کند. بنابراین برای انتخاب لوله‌های فلکسیبل ابتدا نیازهای صنعت خود را در نظر بگیرید و سپس با توجه به ویژگی‌هایی که ذکر شد، لوله مناسب را انتخاب کنید.

۴. نوع سیستم خود را در نظر بگیرید.

نکته‌ای که در هنگام انتخاب لوله فلکسیبل باید در نظر داشته باشید، سهولت نصب آن‌هاست. از طرفی ماندگاری این لوله‌ها نیز با توجه به سیستم مورد نظر حائز اهمیت است. ماندگاری این لوله‌ها از جهت تامین هزینه‌ها مهم است.

چنانچه ماندگاری لوله‌ها کم باشد، لازم است که این لوله‌ها به طور مکرر عوض شوند و لذا صنعت مورد نظر موظف است که هزینه‌های بیشتری را متحمل شود. فشار سیستم را در نظر بگیرید و لوله‌ای متناسب با فشار سیستم برای انتقال سیالات انتخاب کنید.

در نهایت باید بگوییم که به منظور انتخاب لوله‌های فلکسیبل نکات مختلفی باید در نظر گرفته شود. در نظر داشتن نکات مهم در انتخاب لوله‌های فلکسیبل کارایی این لوله‌ها را افزایش داده و سبب کاهش هزینه‌های اضافی در صنایع مختلف می‌شود.