پایه روشنایی

معمولا روشنایی در پارک‌ها به‌وسیله چراغ‌هایی که در بالای پایه‌های خاصی قرار می‌گیرند، تامین می‌شود. این پایه‌ها به پایه روشنایی معروفند و انواع مختلفی دارند مانند پایه روشنایی پارکی، پایه روشنایی خیابانی، پایه روشنایی مخصوص معابر و …

پایه روشنایی پارکی چگونه نصب می‌شود؟

طول این پایه‌ها معمولا سه تا چهار متر است. هر کدام از این پایه‌ها باید با توجه به مساحت پارک در فواصل مهندسی شده نصب گردند که تمام زوایای پارک را روشن نمایند. گاهی اوقات در پارک‌ها مشاهده می‌شود کنار درختان نور کافی وجود ندارد یا مکان‌های بسیار تاریکی وجود دارد که باعث ترس و ایجاد ناامنی می‌شود و این به این معناست که پایه های روشنایی بدون کارشناسی دقیق نصب و راه‌اندازی گردیده‌اند.

مشخصات پایه روشنایی پارکی

پایه روشنایی پارکی از قطعات مختلفی همچون پایه (ستون)، بازوها، سطح مقطع، پوشش، حباب و سرپیچ تشکیل شده‌اند. هر کدام از پایه‌ها بنابر کاربردشان از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. جنس ستون‌ها معمولا از فولاد است که مهم‌ترین قسمت‌های پایه روشنایی هستند. قسمت بازوها نیز معمولا از جنس فولاد و گاها آلومینیوم است. بازوها به نقاطی گفته می‌شوند که ستون و سطح مقطع را به یکدیگر متصل می‌کنند.

سطح مقطع نقطه‌ای است که چراغ یا لامپ‌ها درون آن قرار می‌گیرد. حباب آن نیز از پلی کربنات ساخته می‌شود و پوشش آن رنگ پودری الکترواستاتیک پلی استر است.

برای تعیین قیمت پایه روشنایی ملاک‌های خاصی وجود ندارد و تنها باید بر اساس ویژگی‌های هر پایه نسبت به تعیین قیمت آن اقدام نمود. متراژ ستون یا پایه، اولین عامل در تعیین قیمت است. همچنان جنس ماده اولیه و طرح‌های مختلفی که روی پایه‌ها حکاکی می‌شود نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

اگر قصد دارید در شب‌ها و هنگام تاریکی کودکان خود را برای بازی و تفریح ببرید، سعی کنید پارک‌هایی را انتخاب کنید که روشنایی قابل قبولی داشته باشند و تعداد پایه روشنایی آن‌ها به حدی باشند که کودکان شما هنگام بازی به دیگران یا سایر وسایل برخورد نداشته باشند. همچنین مکان‌های خلوت پارک‌ها نیز متاسفانه نقاط امنی برای کودکان نبوده و نیستند و این موضوع نگرانی‌های زیادی را برای خانواده‌ها ایجاد نموده است.