نصب پایه روشنایی

پایه روشنایی چیست؟

پایه روشنایی یک سازه برای روشنایی شهر است. از این سازه برای روشنایی خیابان‌ها، فضاهای باز شهری، روشنایی فضاهای صنعتی، پارکینگ‌ها، اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها استفاده می‌شود.

انواع پایه‌های روشنایی

  • پایه چراغ خیابانی ساده
  • پایه چراغ خیابانی دکوراتیو

تفاوت‌های پایه‌های روشنایی ساده و دکوراتیو

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو همان مشخصات فنی پایه چراغ روشنایی ساده را دارد با این تفاوت که شکل ظاهری آن‌ها مدرن و زیبا است. معمولاً برای مقاطع آن از پوشش‌های چدنی یا آلومینیومی استفاده می‌شود.

نحوه نصب پایه‌های روشنایی

برای نصب پایه‌‌های روشنایی ابتدا باید فونداسیون آن را طراحی کرد. یک‌ راه دیگر هم استفاده از فونداسیون‌های آماده است که قابلیت جابه‌جایی فونداسیون را نیز دارا می‌باشند.

بهینه‌سازی کیفیت نور و بهره‌وری انرژی چراغ‌های LED در سیستم‌های پایه روشنایی جاده در سطوح مختلف جاده

کیفیت روشنایی نقش مهمی در تعیین عملکرد و آسایش بصری کاربران جاده‌ای دارد و به‌ عنوان وسیله‌ای هشداردهنده برای کمک به رانندگان به کار می‌رود. کیفیت روشنایی بستگی به عوامل مختلفی از قبیل ارتفاع نصب، فاصله دستگاه نورافکن، زاویه بوم، چراغ‌های جلو و عقب و خصوصیات سطح جاده دارد. نوري كه از سطح جاده بازتاب می‌شود به چشم کاربران جاده وارد شده و جاده را قابل‌ مشاهده می‌کند. با این‌ حال، شرایط غالب در جاده مشخص‌ کننده ویژگی‌های انعکاسی سطح جاده است.

در این بخش قصد داریم به تجزیه‌ و تحلیل کیفیت نور در شرایط سطحی مختلف جاده با استفاده از نرم‌افزار DIALux بپردازیم. سطوح جاده‌ای خشک و مرطوب مورد استفاده برای این مطالعه کیفیت نور، با توجه به رده‌بندی کمیسیون بین‌المللی نور (CIE) که در آن کیفیت روشنایی سدیم فشار بالا (HPS) و دیود ساطع نور (LED) بر اساس یک جاده بدون بلندی وسط خیابان مخصوص توقف پیاده‌رو، مقایسه شده است. علاوه بر این، طراحی سیستم روشنایی جاده با LED های بهینه‌سازی شده، با تنظیم فاصله پایه روشنایی و ارتفاع پایه ارائه می‌شود و بهترین نصب در هر طبقه‌بندی سطح جاده را تضمین می‌کند. پس‌ از آن، در مرحله ارزیابی انرژی، توان‌های مختلف ورودی چراغ‌های LED با چراغ HPS مورد بحث و مقایسه قرار گرفت.

نتایج نشان می‌دهد که چراغ HPS می‌تواند نور و روشنایی متوسطی را نسبت به چراغ‌های LED فراهم کند که منجر به عملکرد بصری مثبت می‌شود. با این‌ حال، چراغ‌های LED می‌توانند عملکرد کلی بصری و راحتی بهتری، مانند صرفه‌جویی در انرژی به دلیل راندمان توزیع نورشان به دست آورند.

برای کیفیت نور در شرایط مختلف سطحی جاده، سطح جاده مرطوب، کیفیت بالاتر نور را دارد؛ چون در سطوح جاده‌ای مرطوب ناحیه‌ روشن و تاریک در فضای روی جاده متناوب می‌شود. این مسئله منجر به افزایش روشنایی متوسط سطح می‌شود و یکنواختی طولی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، سطوح جاده با ضریب متوسط روشنایی بالا، Q0، می‌تواند فاصله پایه روشنایی بزرگ‌تر را کاهش داده و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این‌ حال، استفاده از چراغ‌های LED با توان ورودی پایین‌تر یا بالاتر از توان بهینه، باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود.