یوبولت-کاندوئیت

در واقع، از این لوله‌ها جهت اتصال کاندوئیت ها استفاده می‌شود و نباید از اهمیت این ابزار در صنعت به دلیل ساده بودن طراحی آن، صرف نظر کرد.

یوبولت‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست، به شکل U هستند و از هردو طرف به سایر لوله‌ها متصل می‌شوند و آن‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهند. با ما همراه باشید تا در رابطه با کاربردهای یوبولت کاندوئیت، اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم و به تشریح انواع آن‌ها بپردازیم.

یوبولت کاندوئیت چیست و در چه شرایطی از آن استفاده می شود؟

یوبولت کاندوئیت به عنوان تکیه گاه لوله‌های دیگر کاربرد دارد و در عین حال آن‌ها را پشتیبانی و حفاظت می‌کند. بیشترین کاربرد این نوع لوله‌ها در صنایع، لوله‌کشی کاندوئیت ها است.

کاندوئیت ها نیز لوله‌هایی هستند که سیم برق از آن‌ها عبور می‌کند و به نوعی در محافظت از سیم‌های برق کاربرد دارند. در ادامه قصد داریم برخی دیگر از کاربردهای یوبولت کاندوئیت ها را مورد بررسی قرار دهیم:

کاربرد به عنوان محدود کننده و راهنما

منظور از کاربرد یوبولت‌ها به عنوان محدودکننده این است که یوبولت‌ها، مانع از حرکت، افتادن و تماس لوله‌ها با سایر بخش‌ها می‌شوند. در واقع، این ابزارها بدون ایجاد هیچ‌گونه لرزش یا فشار در محل اتصال، حفظ امنیت را تضمین می‌کنند.

اگرچه این احتمال وجود دارد که این لوله‌ها نیز به حرکت درآیند، اما هرگز بیش از حد جابجا نمی‌شوند و در نتیجه اتصال لوله‌ها به یکدیگر، پای برجا می‌ماند. علاوه بر این، یوبولت‌ها در بخش‌هایی که نیاز به تغییر مسیر قرارگیری کاندوئیت ها باشد، به عنوان نوعی اتصالات بین لوله‌های مختلف قرار می‌گیرند.

افزایش ارتفاع لوله ها

یکی دیگر از کاربردهای یوبولت‌ها استفاده از آن‌ها در بخش‌هایی است که نیاز به افزایش ارتفاع دیده می‌شود. نیروی جاذبه بر لوله‌کشی تاثیر دارد و در صورتی که اتصالات به درستی نصب نشوند، امکان ریزش اشیا به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

به کمک یوبولت کاندوئیت ها، این امکان فراهم می‌شود که سازه‌های مختلف را در سقف، محکم در کنار هم قرارداد و از ایمن بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

یوبولت کاندوئیت ها از چه موادی ساخته می شوند؟

یوبولت‌های کاندوئیت، بسته به نیاز در انواع جنس‌ها و از مواد مختلفی تهیه می‌شوند. آن‌چه در تولید این ابزار حائز اهمیت است، تولید یوبولت‌هایی با دوام و ضدخوردگی است. در نتیجه هنگام تولید این محصول، معمولا از فلزاتی استفاده می‌شود که از ویژگی‌های ذکر شده برخوردار باشند.
در ادامه برخی از رایج‌ترین فلزاتی که از آن‌ها در ساخت یوبولت‌ها استفاده می‌شود را نام خواهیم برد:

  • کربن فولاد ساده
  • فولاد ضد زنگ ۳۰۴
  • فولاد ضد زنگ یا استیل ۳۱۶

البته لازم به ذکر است که معمولا در ساخت یوبولت‌ها از لایه‌ها یا پوشش‌های محافظ نیز استفاده می‌شود که آن‌ها را در برابر خوردگی محافظت می‌کند. در ادامه نیز انواعی از پوشش‌های مورد استفاده در ساخت یوبولت‌ها را بررسی خواهیم کرد:

آبکاری روی

آب‌کاری روی، روشی است که طی آن، یک لایه روی به کمک جریان الکتریسیته روی فلز مورد نظر می‌نشیند. این لایه نازک، بیشتر جهت آب‌کاری قسمت‌های داخلی یوبولت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت کارایی این لوله‌ها را افزایش می‌دهد.

آبکاری گالوانیزه

آب‌کاری گالوانیزه، منجر به افزایش ضخامت لایه روی قرار گرفته روی فلز مورد نظر می‌شود. سازندگان این ابزار، یوبولت‌ها را در داخل روی مذاب قرار می‌دهند و بدین ترتیب لایه ضخیمی از روی، بر فلز موردنظر قرار خواهد گرفت. این پوشش در مناطقی با رطوبت بالا کاربرد بیشتری دارد.

پوشش ترموپلاستیک

نخستین مزیت استفاده از پوشش‌های ترموپلاستیک، ایجاد یک لایه عایق بین فلزات مختلف است. در واقع هنگامی که فلز روی در تماس با سایر فلزات قرار می‌گیرد، احتمال خوردگی فلز افزایش خواهد یافت؛ به همین جهت یک پوشش ترموپلاستیک از بروز چنین مشکلی جلوگیری می‌کند.

اندازه یوبولت کاندوئیت

یوبولت‌ها، بسته به کاربرد آن‌ها، در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. طول فاصله دو سر این یوبولت‌ها نیز از نظر اندازه متفاوت است و ممکن است که این فاصله به ۱۵ سانتی‌متر نیز برسد. توجه داشته باشید، در صورتی که از این لوله‌ها به عنوان محدودکننده استفاده شود، در نظر گرفتن اندازه دقیق، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در نهایت براساس آن‌چه بیان شد، یوبولت کاندوئیت ها اتصال لوله‌ها به یکدیگر را امکان‌پذیر می‌کنند. اگرچه ساختار و ماهیت آن‌ها ساده به نظر می‌رسد اما نباید از اهمیت آن‌ها در سازه‌های مختلف غافل شد. انواع مختلف یوبولت‌ها در شرایط محیطی متفاوت به کار گرفته می‌شوند و افزودن لایه‌های محافظ، کاربرد آن‌ها را دو چندان کرده است.