نردبان کابل

این نوع ابزارآلات به جهت انتقال کابل‌های برق در کارخانه‌ها و سوله‌های مختلف استفاده می‌شوند.

نردبان کابل بیشتر در فضای داخلی و مکان‌های مسقف مورد استفاده قرار می‌گیرد و از سینی کابل بیشتر برای محیط‌های بیرونی استفاده می‌شود.

نردبان کابل بیشتر از جنس یک ورقه گالوانیزه است و به منظور افزایش استحکام این نوع کابل‌ها، روی نردبان کابل، درب‌های سینی نصب می‌کنند. این نوع ابزار را در ضخامت‌های مختلف و در سایزهای متفاوت تولید می‌کنند که هر یک کاربرد مختص به خود را دارند. در این مقاله قصد داریم تا کاربردهای مختلف نردبان کابل را بیان نماییم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

موارد کاربرد نردبان کابل

نردبان‌های کابل با رعایت استانداردهای بین‌المللی طراحی و تولید می‌شوند که در موارد گسترده‌ای کاربرد دارند. معمولا می‌بایست این نوع از ابزارآلات در شرایط متفاوت آب و هوایی دارای مقاومت باشند که بتوان از آن‌ها در قسمت‌های مختلفی استفاده نمود.

مهمترین وظیفه نردبان کابل محافظت از سیم‌های برق است. درواقع به دلیل اینکه در مکان‌های مختلف سیم‌های برق همواره مورد استفاده قرار می‌گیرند لازم است که از این سیم‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت شود.

این ابزار می‌تواند در جهت محافظت از کابل‌هایی که جریان برق با ولتاژ بالایی را انتقال می‌دهند مورد استفاده قرار بگیرند و دمای بالایی که کابل‌ها در اثر عبور جریان برق تولید می‌کنند را متعادل کند و از برق گرفتگی و اتصالات مختلف پیشگیری کند.

با به کار بردن نردبان‌های کابل، قدرت هادی و جریان برق افزایش می‌یابد. علت این امر آن است که نردبان کابل دارای تهویه کامل است و سبب افزایش جریان برق می‌شود. این ابزار در مقایسه با نردبان‌های مشابه فضای کمتری را اشغال می‌کند و بیشتر در مکان‌هایی کاربرد دارد که سیم‌کشی‌ها به صورت عمودی انجام می‌شوند.

به منظور محافظت از تعداد بالایی از کابل‌ها می‌توان از نردبان کابل استفاده کرد. چرا که این ابزار در برابر وزن‌های بالا بسیار مقاوم است و می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند.

از این ابزار به منظور محافظت از سیم‌ها در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود و در واقع کاربرد اصلی نردبان کابل این مورد است. استفاده از این ابزار در مسافت‌های طولانی به این دلیل صورت می‌گیرد که نردبان‌های کابل مقاومت زیادی در برابر تغییرات جوی دارند و در نتیجه از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. این کابل‌ها به سرعت نصب می‌شوند و نصب آن‌ها نیازمند تخصص خاصی نیست.

با استفاده از نردبان کابل می‌توان کابل‌های مختلف را با استفاده از بست‌ها محکم نمود و با این کار از افتادن و پرتاب شدن کابل‌ها پیشگیری کرد.

از دیگر کاربردهای نردبان کابل می‌توان به آسان کردن تعمیرات کابل‌ها اشاره کرد. در حقیقت استفاده از این نردبان‌ها به تعمیرکاران کمک می‌کند تا اقدامات خود را با تمرکز بالاتری به انجام برسانند و در نتیجه تعمیر سیم‌های برق به درستی انجام گیرد و به تعمیرکار آسیبی وارد نشود.

نردبان‌های کابل به طور غیر مستقیم سبب افزایش طول عمر کابل‌های برق می‌شود به طوری که با تعمیر مداوم آن‌ها و سهولت تعمیر، این کابل‌ها به طور منظم سرویس شده و نگهداری از آن‌ها ساده‌تر می‌شود.

مزیت های استفاده از نردبان کابل

استفاده از کابل‌های نردبان از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه است و افراد با انتخاب این نوع نردبان‌ها می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. نردبان‌های کابل به راحتی در هر قسمتی نصب می‌شوند و فاصله آن‌ها از یکدیگر به طور معمول به سه متر می‌رسد. در ضمن هنگامی که قصد دارید تا سیم‌های جدیدی را به نردبان‌های کابل انتقال دهید این کار به آسانی قابل انجام و بدون دردسر است.

کابل‌ها در معرض دید هستند و از بالا به پایین به راحتی قابل مشاهده خواهند بود، این مزیت برای ردیابی مسیر سیم‌ها بسیار ضروری و لازم است. با این مزیت سیم‌های برق به راحتی قابل بازرسی خواهند بود و در نتیجه امکان تعمیر آن‌ها میسر می‌شود. همچنین افراد می‌توانند به راحتی سیم‌های برق آسیب دیده را شناسایی نمایند و آن‌ها را با سیم‌های جدید و سالم تعویض کنند.

در پایان باید بگوییم که نردبان کابل یکی از ابزارهایی است که در صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا تعمیر سیم‌ها و کابل‌های برق با استفاده از این نوع ابزار راحت‌تر باشد. نردبان‌های کابل در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند و جنس‌های متنوعی مانند فولاد ضدزنگ، آلومینیوم و فایبرگلاس و موارد دیگر دارند. در حقیقت لازم است که نردبان‌های کابل در دماهای مختلف دچار تغییر طول نشوند و استحکام زیادی داشته باشند. به طور مثال نردبان‌های کابل آلومینیومی در دماهای پایین کاربرد زیادی دارند و می‌توانند دماهای بسیار کم را تحمل کنند.

همچنین نردبان‌های کابل می‌توانند قیمت‌های بسیار متنوعی داشته باشند. قیمت اینگونه نردبان‌ها به عواملی مانند جنس نردبان، طول و عرض آن بستگی دارد و با توجه به این فاکتورها می‌تواند بسیار متغیر باشد.

در نهایت لازم است که به منظور انتخاب نردبان‌های کابل فاکتورهای مهم مانند دمای محیط مورد نظر، نوع کاربرد آن و موارد دیگر را در نظر بگیرید و هنگام خرید این نوع کابل از مشاوران متخصص در این زمینه کمک بخواهید تا در نهایت مناسب‌ترین نردبان کابل را انتخاب نمایید و در موقعیت‌های مورد نظرتان به کار ببرید.