کاربردها و مزایای پایه روشنایی خیابان

امکان نصب چراغ در هر نقطه ای از جاده یا مسیر حتی در خیابان های داخلی شهر وجود ندارد بنابراین متخصصین تصمیم به استفاده از نور در بالای خیابان ها نموده اند که عملکردی مانند نورخورشید در طول روز داشته باشد. برای این منظور ناگزیر به استفاده از پایه برای سوار کردن لامپ ها می باشند و از همین رو پایه روشنایی خیابانی ساخته شده اند. تقریبا در تمام جاده ها حتی جاده های فرعی نیز باید روشنایی وجود داشته باشد بنابراین در هر جاده ای صرف نظر از میزان رفت و آمد و محل قرار گیری آن روشنایی باید تامین گردد که برای این کار نیاز به استفاده از پایه روشنایی خیابانی می باشد.

در گذشته نه چندان دور از تیرهای چوبی به عنوان پایه نگه دارنده چراغ ها استفاده می شد که تیربرق های بتنی کنونی جای آنها را گرفته اند اما برای پایه روشنایی خیابانی این امر امکان پذیر نبود و با گذشت زمان پایه هایی از جنس فولاد یا استیل برای این کار در نظر گرفته شده اند.

پایه روشنایی خیابانی دارای ارتفاع های مختلفی با توجه به محیطی که به کار می روند می باشند و از ۳ متر تا ۱۵ متر متغیر هستند. البته مشخصات فنی پایه های روشنایی خیابانی و انواع دیگر بسیار پیچیده و جزئی تر است و شامل نوع جنس بدنه و بازوها، نوع لامپ های استفاده شده و… هستند که از حوصله این مقاله خارج می باشند.

از پایه چراغ خیابانی و سایر انواع آن استفاده های زیادی می توان حتی برای موارد خانگی یا صنعتی نیز داشت از این رو ویژگی های زیر را می توان برای انواع پایه چراغ ها بر شمرد:

  • کیفیت بالای رنگ های استفاده شده در بدنه محصولات
  • ضخامت مناسب و استحکام لوله های استفاده شده در کار
  • سهولت و سادگی در نصب و راه اندازی پایه ها در نقاط مختلف
  • امکان ترکیب کردن رنگ های مختلف چراغ و پایه برای زیباتر نمودن کار

یکی از محصولات جدید چراغ های خیابانی، پایه چراغ خیابانی چند وجهی می باشند که در حال حاضر بهترین راه حل برای روشنایی مسیرهایی می باشند که مشخصه آنها عرض کم و طول زیادشان می باشد. پایه های چراغ خیابانی و پارکی وسایلی بسیار پرمصرف از نظر انرژی برق می باشند. بنابراین باید روش های مدیریت مصرف انرژی را نیز در هنگام

استفاده و نصب چراغ ها در نظر داشت. استفاده از تجهیزات اولیه با کیفیت، نصب بر اساس استاندارد در فواصل معین، خاموش کردن چراغ ها در ساعات روشن روز از مواردی است که باید هنگام اجرای پروژه های روشنایی خیابان ها در نظر گرفت.