سینی کابل

انواع سینی کابل که می‌توان انتخاب کرد شامل سینی کابل نردبانی، سینی کابل تهویه‌دار و سینی کابل کف جامد است. اما دلایل انتخاب نوع خاصی از سینی کابل چیست؟

مهندس یا طراح پروژه نصب سینی کابل باید نوع سینی کابل را به گونه‌ای انتخاب کند که دارای ویژگی‌هایی باشد که به بهترین وجه، نیاز‌های پروژه را رفع کند.

برای برخی از روش‌های نصب سینی کابل، مقررات ملی سازمان برق، نوع سینی کابل مورد استفاده را مشخص می‌کند:

به عنوان مثال، کابل‌های هادی تک و کابل‌های MV باید در سینی‌های کابل نردبانی یا دارای تهویه مطبوع نصب شوند و مجاز به نصب در سینی‌های کابل کف جامد نیستند. در مکان‌های خطرناک (طبقه‌بندی شده و دارای گرد و غبار) انواع کابل‌هایی که مجاز به نصب در سینی‌های کابل هستند باید در سینی‌های نردبانی یا سینی‌های کابل تهویه‌دار قرار بگیرند.

سینی کابل نردبانی

سینی کابل نردبانی برای حدود ۷۵ درصد از تاسیسات سیستم سیم‌کشی کابل‌ها استفاده می‌شود. این نوع سینی کابل غالباً به دلیل ویژگی‌های بسیار مطلوب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سینی کابل نردبانی بدون پوشش، حداکثر جریان آزاد هوا را در داخل کابل‌ها امکان‌پذیر می‌کند.

• این ویژگی اجازه می‌دهد تا گرمای تولید شده در رساناهای کابل از بین برود. در چنین شرایطی عایق هادی در کابل‌های یک سیستم سیم‌کشی سینی کابل که به درستی طراحی شده، از حداکثر دمای کار خود فراتر نمی‌رود.

• کابل‌ها به دلیل دمای بیش از حد تولید شده در حین کار، طول عمر زیادی ندارند. نرده‌های سینی کابل نردبانی، لنگرهای مناسبی را برای گره‌خوردن کابل‌ها در سینی کابل‌های غیر افقی یا جایی که باید موقعیت کابل‌ها در سینی کابل افقی حفظ شود، فراهم می‌کند. این قابلیت برای نصب کابل‌های تک هادی ضروری است.

• در این سیستم کابل‌ها ممکن است از بالا یا پایین سینی کابل از سینی‌های نردبانی خارج یا وارد شوند. در صورت ورود کابل‌ها از مجرای خروجی، گیره‌های سینی کابل ممکن است به صورت عمودی یا معکوس نصب شده باشد تا مجراهای بالایی یا پایینی سیم ریل کابل را خاتمه دهد.

• در این نوع از سینی کابل‌ رطوبت جمع نمی‌شود. اگر سینی‌های کابل در جایی نصب شده‌اند که فضای کار مشکل دارد‌، نصب کابل‌هایی با قطر کوچک ممکن است به تسهیل دسترسی به سینی کابل کمک کند.

متداول‌ترین فاصله بین کابل‌ها برای سینی کابل نردبانی ۹ اینچ است. این فاصله ممکن است برای پشتیبانی از اندازه‌های متفاوت کابل‌ها استفاده شود. این فاصله برای کابل‌های با قطر کوچک PLTC و TC مطلوب است زیرا فاصله پشتیبانی به گونه‌ای است که هیچ افتادگی قابل مشاهده‌ای از کابل‌های کوچک بین رینگ‌ها وجود ندارد. فاصله رینگ ۱۲ یا ۱۸ اینچی پشتیبانی کافی کابل را ارائه می‌دهد اما افتادن کمی از کابل با قطر کوچک در بین نرده‌ها ممکن است از نظر زیبایی برای برخی از نصب‌ها قابل تامل باشد.

سینی کابل تهویه‌دار

تنها دلیل انتخاب یک سینی کابل تهویه‌دار، زیبایی‌شناسی است. در اینگونه سینی کابل، ریزش کابل‌های کوچک قابل مشاهده نیست. سینی کابل از طریق تهویه از سینی کابل نردبانی پشتیبانی بیشتری از کابل‌ها می‌کند، اما این پشتیبانی اضافی قابل توجه نیست و هیچ تاثیری روی سرویس کابل‌ها یا عمر آن‌ها ندارد.

سینی کابل کف جامد

دلیل اصلی انتخاب سینی کابل کف جامد (دارای کاور) نگرانی از محافظت مدارهای بسیار حساس است. یک سینی کابل فولادی با پوشش فولادی در کف، در صورت عدم وجود خرابی و سوراخ در نصب کامل، درجه حفاظت خوبی را فراهم می‌کند.

سیستم سینی کابل کف جامد دارای یک نقطه ضعف نیز است که می‌تواند رطوبت در آن ایجاد شود. برخی از مهندسان و طراحان سینی‌های کابل کف جامد (اغلب با پوشش) را با این عقیده که باید تمام مدارهای الکتریکی کاملاً توسط فلز محصور شوند، مشخص می‌کنند.

سینی‌های کابل فقط حامل کابل‌هایی هستند که برای چنین نصب‌هایی طراحی شده‌اند. خرابی کابل‌ها در سینی‌های کابل به ندرت اتفاق می‌افتد و خرابی کابل‌ها به دلیل مشکلات پشتیبانی کابل در سینی‌های کابل وجود ندارد.