کاندوئیت چیست

لوله کاندوئیت چیست؟

لوله کاندوئیت یا لوله برق نوعی لوله است که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق در ساختمان‌ها و پروژه‌های صنعتی مختلف استفاده می‌شود. لوله‌های کاندوئیت از مواد مختلفی مانند فلز، پلاستیک و فیبر ساخته می‌شوند. کاندوئیت‌های فلزی شامل (گالوانیزه، استیل و آلومینیوم) و کاندوئیت غیر فلزی (پلاستیکی) هستند، که هر دوی آن‌ها ممکن است سفت، محکم یا منعطف باشند.

انواع کاندوئیت فلزی

کاندوئیت‌های فلزی اغلب از جنس فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ و یا آلومینیوم ساخته می‌شوند و عموما از فلزهای دیگر در ساخت آن استفاده نمی‌شود. این نوع کاندوئیت از سیم‌های برق در برابر آسیب‌های فیزیکی، شیمیایی و الکتریکی محافظت می‌کند و انعطاف‌پذیری بالایی دارد که در مکان‌هایی مانند سیم‌کشی برق در زیر زمین، مناسب است.

  • کاندوئیت فلزی سفت و محکم (RMC): دارای لوله‌هایی با دیواره‌های ضخیم و بندکشی شده است که عموما از فولاد عایق شده، فولاد ضد زنگ و یا آلومینیوم ساخته می‌شوند که به وسیله رابط‌هایی به لوله برق اصلی ارتباط داده می‌شوند. کاندوئیت فلزی سفت و محکم از سیم‌ها و کابل‌ها در برابر تاثیرات و خطرهای محیطی، محافظت می‌کند. همچنین می‌توانند به صورت سفارشی با دیواره‌های ضخیم‌تر ساخته شوند تا از سیستم سیم کشی در برابر تداخلات الکترومغناطیسی محافظت کنند. اگر بر روی این کاندوئیت‌ها یک لایه پی وی سی، گالوانیزه، برنز و … به کار رود، در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی نیز مقاوم می‌گردند.
  • لوله فلزی الکتریکی (EMT): دیواره‌های نازکی هستند که از آلومینیوم ساخته و با فولاد پوشیده می‌شوند. از این کاندوئیت‌ها در ساختمان‌های تجاری استفاده شده و برای ساختمان‌های مسکونی توصیه نمی‌شوند. در مناطق پرخطر و مرطوب که احتمال زنگ زدگی و پوسیدگی وجود دارد، نباید از این نوع استفاده کرد. لوله‌های فلزی الکتریکی نسبتا ارزان‌ و سبک هستند.
  • لوله فلزی متوسط (IMC): ضخامت کاندوئیت لوله فلزی متوسط، همانطور که از نامش پیداست، بین دو نوع قبلی است. یعنی دیواره‌ لوله فلزی متوسط نه به اندازه RMC ضخیم و نه به اندازه EMT نازک است و عموما از فولاد ساخته شده و می‌توانند عایق شوند.

  • لوله فلزی منعطف (FMC): قطر لوله فلزی منعطف اصولا بین ۳.۸ و ۳ است. این نوع کاندوئیت از آلومینیوم یا نوارهای نازک فولاد ساخته می‌شود و قابلیت فرم دادن آن وجود دارد و برای محیط‌های خشک پیشنهاد می‌شود، در جایی که نصب EMT یا کاندوئیت‌های غیر منعطف دیگر، کاربرد نداشته باشند.

انواع کاندوئیت غیر فلزی

کاندوئیت‌های غیر فلزی از پلاستیک ساخته شده‌اند و از آن‌ها در مناطقی استفاده می‌شوند که استفاده از فلز مشکل ایجاد می‌کند مانند اتاق MRI یک بیمارستان و یا در مکان‌هایی که کاندوئیت‌ها در تماس با آب هستند. این کاندوئیت‌‌ها در تماس با آب دچار زنگ زدگی و یا پوسیدگی نمی‌شوند.

  • کاندوئیت غیر فلزی سخت و محکم (RNC): سبک‌ترین و ارزان‌ترین نوع کاندوئیت، غیر فلزی RNC هستند. آن‌ها با حلال‌های خاص به هم جوش داده می‌شوند که آب وارد آن‌ها نشود. نصب و اتصال آن‌ها بسیار سریع‌تر از اتصال کاندوئیت‌های فلزی انجام می‌شود. کاندوئیت‌های پلاستیکی با ابزارهای خاصی گرما داده شده و خم می‌شوند در مواقع خاص می‌توان دیواره‌های آن‌ها را ضخیم ساخت که اتصال آن‌ها سخت‌تر می‌شود.
  • لوله غیر فلزی الکتریکی (ENT): لوله‌های پلاستیکی با دیواره‌های نازک و بسیار منعطف هستند که بدون نیاز به ابزار خاصی می‌توان آن‌ها را فرم داد و در مسیرهای پیچ و خم به‌راحتی از آن‌ها استفاده کرد. نصب این نوع کاندوئیت بسیار آسان است، چرا که در هنگام برخورد با موانع می‌توان آن را برید و دوباره جوش داد.

خرید محصولات مرتبط با کاندوئیت و اتصالات آن

مزایا لوله کاندوئیت

تا این قسمت مقاله متوجه شدید که کاندوئیت چیست؟ و چه انواعی دارید در این بخش میخوانید لوله کاندوئیت مزایای زیادی دارد که آن را به یک عنصر ضروری در سیم‌کشی ساختمان‌ها تبدیل می‌کند. این مزایا عبارتند از:

  • محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق در برابر آسیب‌های فیزیکی: از سیم‌ها و کابل‌ها در برابر آسیب‌های فیزیکی مانند ضربه، سایش و خوردگی محافظت می‌کند. این امر به ویژه در مکان‌هایی که احتمال آسیب‌دیدگی سیم‌ها و کابل‌ها وجود دارد، مانند محیط‌های صنعتی و ساختمان‌های شلوغ، مهم است.
  • محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق در برابر عوامل محیطی: در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، گرد و غبار و آتش از سیم‌ها و کابل‌ها محافظت می‌کند. این امر به ویژه در مکان‌هایی که سیم‌ها و کابل‌ها در معرض عوامل محیطی قرار دارند، مانند فضای باز و محیط‌های مرطوب، مهم است.
  • بهبود زیبایی و نظم سیم‌کشی: لوله کاندوئیت می‌تواند به بهبود زیبایی و نظم سیم‌کشی کمک کند. این امر به ویژه در مکان‌هایی که سیم‌کشی در معرض دید است، مانند ساختمان‌های اداری و تجاری، مهم است.
  • سهولت در تعمیر و نگهداری: با نصب لوله کاندوئیت به سهولت در تعمیر و نگهداری سیم‌کشی کمک می‌شود. این امر به ویژه در مکان‌هایی که سیم‌کشی نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارد، مانند ساختمان‌های صنعتی، مهم است.