کاندوئیت

انواع کاندوئیت

کاندوئیت سیستم لوله کشی برق است که از سیم‌‌ها و کابل‌ها در برابر تاثیرات محیطی، رطوبت، بخار و سایر خطرات محتمل، محافظت می‌کند. کاندوئیت ها یا فلزی هستند (گالوانیزه، استیل، آلومینیوم) یا غیر فلزی (پلاستیکی)، که هر دوی آن‌ها ممکن است سفت و محکم باشند یا منعطف.

انواع کاندوئیت های فلزی

 کاندوئیت های فلزی اغلب از جنس فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ و یا از آلومینیوم ساخته می‌شوند و عموما از فلزهای دیگر در ساخت کاندوئیت استفاده نمی‌شود.

 

  • کاندوئیت فلزی سفت و محکم (RMC):این نوع از کاندوئیت دارای لوله‌هایی با دیواره‌های ضخیم و بندکشی شده است که عموما از فولاد عایق شده، فولاد ضد زنگ و یا آلومینیوم ساخته می‌شوند. این نوع از کاندوئیت فلزی به وسیله رابط‌هایی به لوله برق اصلی ارتباط داده می‌شوند. کاندوئیت فلزی سفت و محکم از سیم‌ها و کابل‌ها در برابر تاثیرات و خطرهای محیطی، محافظت می‌کند. کاندوئیت های فلزی می‌توانند به صورت سفارشی با دیواره‌های ضخیم‌تر ساخته شوند تا از سیستم سیم کشی در برابر تداخلات الکترومغناطیسی محافظت کنند. اگر بر روی این کاندوئیت ها یک لایه پی وی سی، گالوانیزه، برنز و … به کار رود، در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی نیز مقاوم می‌گردند.
  • لوله فلزی الکتریکی (EMT):این نوع از کاندوئیت ها لوله‌های فلزی دیواره‌های نازک هستند که از آلومینیوم ساخته می‌شوند و با فولاد پوشیده می‌شوند. از این کاندوئیت ها در ساختمان‌های تجاری استفاده شده و برای ساختمان‌ها مسکونی توصیه نمی‌شوند. در مناطق پرخطر و مرطوب که احتمال زنگ زدگی و پوسیدگی وجود دارد، نباید از این نوع کاندوئیت استفاده کرد. لوله‌های فلزی الکتریکی نسبتا ارزان‌ و سبک هستند.
  • لوله فلزی متوسط (IMC):ضخامت این نوع از کاندوئیت، همانطور که از نامش پیداست، بین دو نوع کاندوئیت قبلی است. یعنی دیواره‌ لوله فلزی متوسط نه به اندازه RMC ضخیم و نه به اندازه EMT نازک است. این کاندوئیت ها عموما از فولاد ساخته شده و می‌توانند عایق شوند.
  • لوله فلزی منعطف (FMC):قطر لوله فلزی منعطف اصولا بین 3.8 و 3 است. این نوع کاندوئیت از آلومینیوم یا نوارهای نازک فولاد ساخته می‌شود و قابلیت فرم دادن آن وجود دارد. این نوع کاندوئیت برای محیط‌های خشک پیشنهاد می‌شود، در جایی که نصب EMT یا کاندوئیت‌های غیر منعطف دیگر، کاربرد نداشته باشند.

انواع کاندوئیت غیر فلزی

 کاندوئیت های غیر فلزی از پلاستیک ساخته شده اند و از آن‌ها در مناطقی استفاده می‌شوند که استفاده از فلز مشکل  ایجاد می‌کند (مانند اتاق MRI یک بیمارستان) و یا در مکان‌هایی که کاندوئیت ها در تماس با آب هستند. کاندوئیت ها غیر فلزی در تماس با آب دچار زنگ زدگی و یا پوسیدگی نمی‌شوند.

 

  • کاندوئیت غیر فلزی سخت و محکم(RNC):این نوع از کاندوئیت ها، سبک‌ترین و ارزان‌ترین کاندوئیت های حال حاضر هستند. آن‌ها با حلال‌های خاص به هم جوش داده می‌شوند که آب وارد آن‌ها نشود. نصب و اتصال آن‌ها بسیار سریع‌تر از اتصال کاندوئیت های فلزی انجام می شود. کاندوئیت های پلاستیکی با ابزارهای خاصی گرما داده شده و خم می‌شوند در مواقع خاص می‌تواند دیواره‌های آن‌ها را ضخیم ساخت که اتصال آن‌ها سخت‌تر می‌شود.
  • لوله غیر فلزی الکتریکی (ENT):

    این نوع از کاندوئیت ها لوله‌های پلاستیکی با دیواره‌های نازک و بسیار منعطف هستند که بدون نیاز به ابزار خاصی می‌توان آن‌ها را فرم داد و در مسیرهای پیچ و خم به‌راحتی از آن‌ها استفاده کرد. نصب این نوع کاندوئیت بسیار آسان است، چرا که در هنگام برخورد با موانع می‌توان آن را برید و دوباره جوش داد.