کاندوئیت

برای نصب کاندوئیت نکات زیر را رعایت کنید

۱- کاندوئیت های فلزی که روی کار و در معرض دید هستند، باید به صورت موازی یا عمودی بر روی سقف و یا دیوار نصب شوند.

۲- در سیستم سیم کشی منازل باید در حد متعادلی از کاندوئیت ها استفاده شود و استفاده بیش از حد که در ساختمان‌های صنعتی صورت می‌گیرد نباید برای ساختمان‌های مسکونی انجام شود

۳- حداقل سایز کاندوئیت هایی که به صورت پنهان در ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شوند، باید سایز استاندار۴/۳ باشد.

۴- همچنین حداقل سایز برای کاندوئیت های فلزی در مکان‌های صنعتی باید ۴/۳ باشد.

*(حداقل سایزی که در موارد ۳ و ۴ ذکر شد، فضایی را برای تغییرات در آینده یا دسترسی به نقاطی که سخت است را فراهم می‌کند.)

۵- برای نصب کاندوئیت به صورت عمود، باید طبق استاندارد NEC 225.1، از بست یا طناب برای محکم کردن آن استفاده کرد.

۶- از کاندوئیت EMT که نازک و از جنس آلومینیوم هستند، نباید در مکان‌هایی پرخطر که در معرض آسیب‌دیدگی هستند، استفاده کرد.

۷- اتصالات کاندوئیت باید طوری نصب شوند که امکان اضافه کردن به آن‌ها و یا باز و بسته کردن آن‌ها در صورت نیاز، وجود داشته باشد.

۸- در مناطقی که احتمال زنگ‌زدگی و خوردگی کاندوئیت وجود دارد، باید کاندوئیت ها را با یک پوشش ضد زنگ و نارسانا مجهز کرد. برای آنکه کاندوئیت در مناطق مرطوب عمر بالاتری داشته باشد، بهتر است بعد از نصب در قسمت‌های روی، از پوشش استفاده کرد.

۹- کاندوئیت های فلزی نباید در محوطه‌های بیرون استفاده شود به جز در مواردی که استاندارد NEC اجازه بدهد.

۱۰- شیرآلات نباید در کنار کاندوئیت های فلزی نصب شوند.

۱۱- به طور کلی نصب کاندوئیت باید به طور کامل انجام شود و برش‌ها، اتصالات، خم‌کردن‌ها، نصب و پشتیبانی باید به طو کامل و بر اساس استانداردهای موجود در نصب کاندوئیت صورت گیرد.

نحوه نصب لوله کاندوئیت

نکاتی درباره جایگذاری دقیق کاندوئیت‌ها

۱- کاندوئیت‌هایی که در سقف‌ها جایگذاری می‌شوند، باید قبل از بتن‌ریزی کار گذاشته‌ ‌شوند تا در کف سقف قرار گیرند. لوله‌ها، جعبه‌ها، لوازم جانبی، اتصالات و غیره باید همراه با کاندوئیت‌ها کار گذاشته شوند.

۲- کاندوئیت‌هایی که در دیوارها جایگذاری می‌شوند، باید با فشاری ثابت در فواصل حداکثر ۱ متر از سطح خارجی دیوار ثابت شوند تا با پایان رسیدن مراحل نصب، تمام فواصل به‌درستی پر و بتن‌ریزی شده باشند. جعبه‌های اتصال و لوازم جانبی، همراه با کاندوئیت‌ها درون دیوار قرار داده شوند.

۳- همه قفسه‌ها و شیارها برای تعداد و اندازه کاندوئیت‌های اساسی و مورد نیاز باید به شکل مناسب و در ابعاد دقیق تهیه شده و جایگذاری شوند. جعبه‌های خروجی، جعبه‌های کنترل، جعبه‌های بازرسی باید همزمان با جایگذاری و نصب کاندوئیت‌ها، تعبیه شوند. تعبیه‌ کاندوئیت در دیواره‌ها باید به گونه‌ای تنظیم شود که گچ ۱۲ میلی‌متر بیش از حالت عادی روی آن قرار گیرد.

۴- کلیه شیارها باید تا سطح دیوار با ملات سیمان پر شده و تا قبل از گچ‌گیری دیوار توسط پیمانکار عمومی در پایان، مورد استفاده قرار گیرند. جایی که کانال‌ها از طریق اتصالات انبساط از ساختمان عبور می‌کنند، باید برای مراقبت از هر حرکت نسبی از اتصالات انعطاف‌پذیر مناسب با سایر خدمات مورد تایید، مورد استفاده قرار گیرد. تا جایی که امکان دارد، از دیوار برای جاسازی کاندوئیت‌ها و شیار‌ها اجتناب شود. خطوط لوله با جعبه‌های تقسیم می‌بایست نصب، ثابت و پشتیبانی شوند تا آجر کاری شروع شود.

۵- در هر کجا که قرار است از سیستم کاندوئیت سطحی استفاده شود، تنها کاندوئیت فولادی باید مورد استفاده قرار گیرند و این نوع کاندوئیت‌ها باید با استفاده از پوشش GI تثبیت شوند. کاندوئیت‌ها باید در اشکال مربع و متقارن با طراحی مناسب از پیش تعیین شده، اجرا شوند.

۶- کاندوئیت‌های پنهان شده در تخته سنگ‌ها باید به صورت عمودی و در میله‌ها کار گذاشته شوند. تمام کاندوئیت‌های عمودی باید حداقل ۱۵۰ میلی‌متر از انتهای لوله برداشته شوند. بخش انتهایی این کاندوئیت‌ها که از پایین لوله‌ها خارج می‌شود باید به وسیله‌ کوپلینگ برای دریافت اتصالات ارائه شوند. انتهای باز کاندوئیت‌ها باید در طول بتن‌سازی محافظت شود.

۷- کاندوئیت‌های عمودی در دیوار باید در جعبه‌های تقسیم گذاشته شوند و قبل از ساختن دیوارهای آجری نصب شوند. تخریب و جداسازی دیوارهای آجری برای راه‌اندازی یا نصب دوباره‌ی این کاندوئیت‌ها مجاز نخواهد بود. پایان کاندوئیت‌ها باید در جعبه‌های GI / PVC باشد و اندازه جعبه‌ها مناسب با سایز کاندوئیت‌ها انتخاب شود تا بتواند تمام سوئیچ‌های کنترل مورد نیاز برای آن مکان خاص را در نظر بگیرد.

۸- جعبه‌های تقسیم باید از GI / PVC باشد و به لوله‌های آداپتور وصل شوند. جعبه تقسیم باید با کمک گچ نصب شود و دست پیمانکاران را برای رسیدن به سطح، در جهت باز کردن بخش آجری و گچ در هر کجا که لازم است، برای رسیدن به پایان فلاشینگ باز بگذارد. ارتفاع جعبه‌های تقسیم باید استاندارد باشد. جعبه‌های تقسیم باید عمق کافی داشته باشند تا حداقل ۲۰ میلی‌متر پوشش گچ به کاندوئیت‌های تعبیه شده اضافه شود.

۹- کاندوئیت‌ها و اتصالات پوشش داده شده با MS / FLO. کاندوئیت‌های فولادی باید مطابق با مشخصات (IS IS 9537) مربوط باشد. تمام کاندوئیت‌های فولادی باید سنگین، جوش داده شده و از نوع رشته‌ای باشند. لوازم جانبی کانتینری مانند جعبه، خم‌کن‌ها، آرنج، گیربکس و غیره، مطابق با استانداردهای مربوطه باشند. تا جایی که امکان دارد، جعبه‌های تقسیم از درپوش‌های داخلی برای دریافت لوله‌ها استفاده کنند.

۱۰- تمام کاندوئیت‌ها و لوازم جانبی باید قبل از نصب دو رنگ باشند. در جایی که کاندوئیت‌ها به طور مستقیم اجرا می‌شوند، جعبه‌های تقسیم در فواصل بیش از ۳۰ فوت (۹ متر) ارائه شوند. بین دو جعبه تقسیم متوالی، خم‌های زاویه راست نباید بیش از دو عدد باشند. خطوط لوله باید به درستی پیچیده و به لوازم جانبی متصل شوند. حداقل اندازه کاندوئیت‌ها ۲۰ میلی‌متر باشد. حداقل ضخامت لوله‌ها ۱۶ سیلندر باشد.

۱۱- در هر کجا که کاندوئیت‌های فولادی به جعبه‌های کنترل کننده نقاط، تابلوهای توزیع و غیره می‌رسند، مجراها باید با جعبه‌ها، تابلوها و غیره به طور مرتب به یکدیگر متصل شوند تا با استفاده از اتصالات PVC برای کنترل تداوم در هر دو طرف ورودی متصل شوند.

۱۲- کاندوئیت‌های PVC باید مطابق با درجه ISI باشند و از نوع سفت و سخت انتخاب شده باشند. در جایی که کاندوئیت‌ها در خط مستقیم قرار می‌گیرند، جعبه‌های تقسیم در فواصل بیش از ۱۰ متر ارائه شوند. کاندوئیت‌های PVC باید دارای سیم پیچی‌های عایق شده در داخل کانال برای زمین باشند. اتصال پایان کاندوئیت‌های پی وی سی به سوئیچ‌ها، DB‌ها و غیره باید با آداپتورها هماهنگ باشد. کاندوئیت‌های PVC به وسیله سیمان وینیل به لوازم جانبی مانند اتصالات، جعبه‌های دایره‌ای و غیره متصل می‌شوند.

ارتباط با پتروفولاد غرب

برای استعلام قیمت انواع اتصالات لوله کاندوئیت با متخصصین ما در ارتباط باشید. 

با ما در تماس باشید